Początki Parafii

Pierwsze nabożeństwo

Spotkanie z Biskupem

Z historii dzielnicy Zosinek

Dzisiejsza Parafia pw. Św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy obejmuje teren, który podczas stacjonowania w mieście sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w latach 1945 - 1993 zwany był „Małym Kwadratem”. Wg opisów Wojciech Konduszy w przewodniku „Śladami Małej Moskwy” znajdował się tutaj kompleks koszarowy zwany „Wozduszką” (od ros. wozduch – znaczy powietrze), na terenie którego kwaterował pułk łączności i jednostka sanitarno – medyczna. Kompleks składał się z 43 obiektów położonych na obszarze 16 ha. Wśród nich znajdowały się: strzelnica, magazyny, garaże, stołówki, kawiarnia, łaźnie i klub żołnierski, w którym wyświetlano filmy - najczęściej w niedzielę rano. Pewno nikt wtedy nie myślał o tym, że kilkadziesiąt lat później od strony byłego klubu żołnierskiego będzie bił dzwon zapraszający na niedzielne nabożeństwo.

Spośród budynków położonych w granicach terenów oddzielonych od miasta murami, wyróżniały się pochodzące z 1936 r. budynki koszarowe usytuowane wzdłuż ul. Chojnowskiej, na obecnej ul. Lwowskiej i Wileńskiej. Blisko terenu obecnego kościoła, na ul. Wileńskiej zachowała się płaskorzeźba z trzema żołnierzami, nawiązująca do struktury społecznej Armii Czerwonej. Za pomnikiem znajdowała się trybuna i stadion. Dla części „cywilnej”  zwanej „Małym Kwadratem” charakterystyczne były wybudowane na początku lat 30 – tych XX wieku budynki wielorodzinne i jednorodzinne przy ulicach: Małej, Drzymały, Gładysza. W jednym z nich mieści się obecna plebania a w tamtych latach mieszkały w nich rodziny oficerów. W tej części zlokalizowane było przedszkole i obiekty handlowe. Tak było do 16 września 1993 r., kiedy to ostatnia grupa rosyjskich żołnierzy opuściła na zawsze Legnicę.

Rozpoczął się kosztowny i wieloletni proces zagospodarowywania terenów i obiektów porosyjskich. Teren byłego „Małego Kwadratu” zasiedliły polskie rodziny, szczególnie z legnickiej dzielnicy Zakaczawie. To im - w styczniu 1994 r. - ks. Andrzej Tracz podczas wizyty kolędowej mógł ogłosić, że na terenie obecnej dzielnicy Zosinek będzie tworzona nowa parafia.

Powstanie Parafii

Parafia pw. św. Józefa Opiekuna Zbawiciela została powołana dekretem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 20 marca 1994 r. i formalnie wydzielono ją z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Na dom Boży przeznaczono proradziecką salę kinowo – widowiskową, o powierzchni ok. 500 m2. Sam budynek kościoła i jego otoczenie w niczym nie przypominało obecnego stanu (brak okien, przylegające pomieszczenia magazynowe, które później wyburzono, w środku drewniane krzesełka kinowe, brak instalacji). Już w lutym rozpoczęły się prace porządkowe, aby można było odprawić pierwszą Mszę św., która miała miejsce w dniu erygowania parafii - 20 marca 1994 o godz.10. Uroczystości przewodniczył ks. Biskup Tadeusz Rybak a ks. Kanclerz Kurii Legnickiej odczytał dekret erygujący parafię
i powołanie na Proboszcza  ks. Andrzeja Tracza.

Na początku kwietnia 1994 r., kiedy trwały przygotowania do święta Zmartwychwstania powołano pierwszych ministrantów oraz dwie Róże Żywego Różańca. W 1996 r. kolejną powstałą wspólnotą było Bractwo św. Józefa; w marcu 2002 – powstała męska Róża Żywego Różańca a w czerwcu 2002 r. podczas uroczystej Mszy św. przyjęto kandydatów do Apostolstwa Modlitwy.

Czwartek, Wielki Tydzień

adres e-mail Parafii